Jak odżywiać a nie tylko karmić. Podstawowe zasady właściwego odżywiania kotów i psów

Żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji zwierząt towarzyszących. Jako opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za wybór odpowiedniego pożywienia, które powinno odpowiadać fizjologicznym potrzebom naszych pupili. Niewłaściwa dieta może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych – od niedoborów żywieniowych po choroby przewlekłe.

Podstawy żywienia

W dobie postępującej humanizacji zwierząt domowych coraz częściej przypisujemy im ludzkie potrzeby i zwyczaje. Tymczasem podstawą prawidłowego żywienia psów i kotów jest uwzględnienie ich gatunkowych predyspozycji pokarmowych. Psy są względnymi mięsożercami, co oznacza, że w ich diecie dominować powinny składniki pochodzenia zwierzęcego, choć tolerują pewne ilości składników roślinnych. Koty natomiast to bezwzględni mięsożercy, dlatego mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić podstawę ich żywienia.

Na co zwracać uwagę wybierając karmę?

Najważniejszym kryterium wyboru karmy powinna być jej wartość odżywcza czyli zawartość podstawowych składników pokarmowych. Każda karma składa się z wody i tzw. suchej masy, która zawiera składniki pokarmowe. Kluczowe jest, by podstawowym surowcem były mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego – to one dostarczają aminokwasów egzogennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, pełnoporcjowa karma powinna zawierać odpowiednie ilości makro- i mikroelementów oraz witamin, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu zwierząt.

Znaczenie wody w diecie

Woda jest najważniejszym składnikiem codziennej diety naszych czworonożnych przyjaciół. Uczestniczy we wszystkich procesach fizjologicznych. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody, niezależnie od rodzaju stosowanej karmy. Woda powinna być przede wszystkim dostarczana zwierzęciu w postaci czystej wody, ale też w zależności od stosowanej karmy może być dostarczana także w pożywieniu.

5 złotych reguł odżywiania czworonożnych przyjaciół

1. To co znajduje się na naszym talerzu nie powinno znaleźć się w misce psa i kota.

2. Karma musi dostarczać wszystkich składników pokarmowych w odpowiedniej ilości.

3. Konieczny jest stały dostęp do świeżej wody.

4. Należy pamiętać, że żywienie należy dostosować do gatunku, wieku, stanu fizjologicznego, poziomu aktywności. 

5. Wybierajmy karmy dostępne, ale cechujące się wysoką jakością. 

autorka wpisu: dr inż. Katarzyna Perz, specjalistka ds. żywienia zwierząt

Więcej na temat tego, jak mądrze odżywiać, a nie tylko karmić zwierzęta, opowie dr Katarzyna Perz – specjalistka ds. żywienia zwierząt – w najnowszym odcinku podcastu.